Yüzde 21.000 Artan Altcoin İçin Pump-Dump Uyarısı!

Kripto para dünyasında her şey mümkün. Sektör birçok kişiyi milyoner yaptı ama aynı zamanda birçok kişiyi de bir anda iflas ettirdi. Piyasa değeri çok düşük olan altcoin projeleri olağanüstü oranlarda yükselebilir ve yatırımcıları bir gecede milyoner yapabilir. Bir önceki boğa piyasası sırasında, bu coinlerin o kadar da kullanışlı olmadığını gördük. Şimdi analistler, son günlerin popüler meme coin’inin pump-dump olabileceğini söylüyor.

PEPE, DOGE’nin yerine mi geçiyor?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB) gibi meme coinler yüzde binlerce artış gösterdi. Zaman zaman yeni meme coinler dikkat çekmeye devam ediyor. Muhtemelen internetin en büyük meme’ine dayanan yeni bir token, üç gün içinde %21.000 artış göstermeyi başardı. Token, son yıllarda kült bir internet meme’i haline gelen Pepe the Frog’a dayanıyor. İnsansı bir vücuda sahip yeşil bir kurbağa olan Pepe, 2005 tarihli çizgi roman Boy’s Club’dan çıktı. Şimdiden internet kültürünün popüler bir unsuru haline geldi.

Kaynak: CoinGecko

PEPE token Pazar günü piyasaya sürüldü. Salı sabahına kadar 33 milyon dolarlık bir piyasa değerine ulaşmayı başardı. Token’ın kendisi geçici olarak %21.000 yükseldi. Merkezi olmayan borsada (DEX), Uniswap’in hacmi 30 milyon dolara kadar çıktı.

Etherscan’dan alınan veriler, meme coin’in Salı günü toplam 10.000 bireysel holder’ının olduğunu gösteriyor. Bu nedenle token, hepsi kâr beklentisi içinde olan büyük yatırımcı grupları tarafından hızla satın alındı. PEPE tokenleri için Uniswap’teki işlem havuzu, tamamı satıcılar tarafından sağlanan 1,3 milyon dolardan fazla likiditeyi kilitliyor. Bu arada PEPE, kenevir kültüründe bir “tatil” olan “4/20 “ye atıfta bulunan 420 trilyonluk bir arza sahip.

Altcoin için kırmızı bayraklar

Kripto analisti Zerelik Maciej, PEPE için bazı kırmızı bayrakların göründüğünü söylüyor ve şu yönde devam ediyor. Ancak, potansiyel yatırımcıların dikkatli olması ve bu tokenı çevreleyen risklerin farkında olması gerekiyor. İlk ve en önemlisi, token arzının büyük bir kısmı, her biri 1 milyon doların üzerinde PEPE tutan yalnızca altı cüzdanda yoğunlaşmış durumda. Bu cüzdanların sahipleri, token fiyatını önemli ölçüde etkileme gücüne sahip olduğundan ve mevcut likidite eksikliği nedeniyle token fiyatını potansiyel olarak sıfıra çekebileceğinden, bu merkezileşme düzeyi endişe verici.

Kaynak: Etherscan

Dahası, PEPE’nin bu ana sahipleri tokenları sadece dört gün önce neredeyse aynı anda aldılar. Bu olağandışı faaliyet, olası koordinasyonları ve bu kadar büyük miktarlarda PEPE toplamanın ardındaki niyetleri hakkında sorular doğuruyor. İddiaya göre 300 dolardan milyonlar kazanan bir traderın hikayesi sosyal medyada viral oldu ve PEPE token’ına olan ilgiyi daha da artırdı. Bununla birlikte, bu anlatı, şüphelenmeyen kullanıcıları yatırım yapmaya çekmek için dikkatlice planlanmış bir pazarlama olabilir.

The Wolf: PEPE ‘pump and dump’dan başka bir şey değil

Kripto para traderı WolfOfPoloniex, diğer adıyla The Wolf, geçtiğimiz günlerde Pepe Coin hakkında yorum yaptı. Pepe Coin’in çok aptalca olduğunu ve bunu defalarca gördüğünü, bunun da onu şaşırtmadığını belirtti.

Ayrıca Pepe Coin’in bir pump & dump’tan başka bir şey olmadığını ve taze kan için yeterince zaman geçtiğini belirtti. Trader ayrıca, tüm bunların yaklaşmakta olan yeni bir boğa piyasası döngüsünün erken işaretleri olduğu yorumunda bulundu.

Kripto endüstrisinin bir parçası olarak meme altcoin’leri

Dogecoin ve Shiba Inu başta olmak üzere meme coin’lerin başarısı sayesinde, birçok yatırımcı önceki boğa piyasası sırasında dijital varlıklar dünyasına çekildi. Sonuç olarak, meme coin’leri gelişmekte olan endüstrinin bir parçası haline geldi. Ancak bu tür kripto paraların çoğu uzun süre büyümeyi sürdüremiyor ve kısa sürede büyük düşüşler kaydediyor. Bununla birlikte, Dogecoin ve Shiba Inu gibi projeler şu anda CoinMarketCap sıralamasında sırasıyla 8. ve 14. sırada yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir