Yerel seçim öncesi Ankara kulislerine bomba gibi düştü! AKP ile HEDEP’in kapalı kapılar ardında yaptığı gizli görüşmeyi ifşa etti

31 Mart 2024’te gerçekleştirilecek yerel seçimler için tüm partilerde hummalı çalışma devam ediyor. Bazı partiler yol haritalarını oluşturup, adaylarını tek tek açıklamaya devam ediyor.

Gözler yerel seçimler için açıklanan adaylara çevrilmişken Kısa Dalga yazarı Sedat Bozkurt’un kaleme aldığı yazı gündeme bomba gibi düştü.

Bozkurt kaleme aldığı yazıda kulislerde AKP ile HEDEP arasında adı konulmamış, resmi nitelik kazanmamış bir görüşme trafiğinden söz edildiğini iddia etti.

“İLK HEDEFİ KAZASIZ BELASIZ YEREL SEÇİMLERİ ATLATMAK”

Bozkurt, 2015’te sona eren çözüm süreci sonrası kurulan bu temasın detaylarını şu ifadelerle aktardı:

“Bugünlerde anayasa meselesine çok yoğunlaşmış bir Erdoğan görüyoruz. 2028 yılında tekrar aday olup kazanmanın peşinde. Bunun teknik zorlukları da var. İlk hedefi kazasız belasız yerel seçimleri atlatmak.

“KURUMSAL TEMSİL GÖREVLERİ OLMAYAN ESKİ SİYASETÇİLER GÖRÜŞÜYOR”

“AK Parti ile HEDEP arasında adı konmamış, resmi nitelik kazanmamış bir görüşme trafiğinden uzun zamandır söz ediliyor. Bu doğru. Kurumsal temsil görevleri olmayan eski siyasetçiler görüşüyorlar. Bu görüşmelerden de parti yönetimlerini haberdar ediyorlar. Dost sohbeti şeklinde geçmiyor bu görüşmeler edindiğim bilgilere göre. AK Parti’nin yerel seçim destek modellerine HEDEP’liler; siyasi tutukluların serbest bırakılması, kayyum uygulamasının son bulması ve Öcalan’a tecritin kaldırılması gibi somut taleplerle karşılık veriyorlar.

“DOLAYLI BİR DİYALOG SÖZ KONUSU”

Bozkurt, HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları’nın yerel seçimlere yönelik olası ittifakların mümkün olduğunu ama açık yapılması gerektiğini savunduğunu hatırlatarak “Bu görüşmelerde özellikle CHP’nin kazandığı seçim çevrelerinde güçlü adaylarla çıkılması konuşuluyor. AKP ile HEDEP arasında var olan bu görüşmeler ‘partileri ayrı 2 eski dostun sohbetleri’ muamelesi görse de bu görüşmelerde elde edilen bilgilerin iletildikleri yerler parti yönetimleri. Alınan yanıtlar da aynı yöntemle paylaşılıyor. Dolaylı bir diyalog söz konusu yani” ifadelerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x