Veli Ağbaba: Hükümet, “Enflasyonun belini kıracağız” dedi ama bu açıklanan enflasyonla asgari ücretlinin, emeklinin, belini kırmış oldu

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, bugün yıllık enflasyonu yüzde 61.98 olarak açıklayan TÜİK’i ve iktidarı eleştirdi. Ağbaba, “” dedi.

TIKLAYIN-Enflasyon TÜİK’e göre yüzde 62, ENAG’a göre yüzde 129

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, bugün TÜİK’in yıllık enflasyon oranını yüzde 61,98 olarak açıklamasına tepki gösterdi. Ağbaba, TÜİK’in açıkladığı oranın düşüşüne ve asgari ücret görüşmelerinin başladığı sürece dikkat çekerek şu açıklamayı yaptı:

“TÜİK kendini aşmaya devam ediyor, yine bizi şaşırtmadı. Yıl sonu geldiği zaman enflasyon otomatik düşüyor. Hükümet ‘enflasyonun belini kıracağız’ dedi ama bu açıklanan enflasyonla asgari ücretlinin, emeklinin, memurun belini kırmış oldu. Yıl sonu yaklaştığında yani asgari ücretlinin, memurun zammı yaklaştığından enflasyon düşük çıkıyor. Hem artan fiyatlar hem yıl içindeki enflasyon memurun ve esnafın cebindeki parayı azaltıyor hem de açıklanan enflasyonla asgari ücretliler mağdur ediliyor. Hükümetin her yıl uygulamış olduğu taktiği bir kez daha görüyoruz.

Nisanda 7 bin 500 lira yapılan emekli maaşı dolar karşısında tam 3 bin 598 TL kaybetmiş durumda. Asgari ücret bin 421 TL kaybetmiş durumda. Hükümet önce bu kayıpları karşılamalı ona göre zam açıklamalı. Asgari ücretli, memur yokluğu yaşamaya devam edecek. Tamamen bir yalanla, kumpasla karşı karşıya ücretliler. Hükümet sokağın enflasyonuna göre değil TÜİK binalarında yapılan enflasyonla memura, asgari ücretliye, emekliye zam vermeye çalışıyor. Hem asgari ücretli hem emekli hem memur zaten yüksek olan enflasyon karşısında maaşları her gün erimekte hem de hem de açıklanan enflasyonla asgari ücretli mağdur edilmekte. Yazıklar olsun.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x