Son dakika… Prof. Dr. Orhan Şen paylaştı! Sıcaklıklar düşecek, yağışlar artacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Kıyı Ege, İç Anadolu’nun kuzey kesimleri, Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Antalya, Manisa ve Giresun çevrelerinin aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların gece saatlerinde İzmir ve Edirne çevreleri ile Balıkesir’in batı kıyılarında yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.

HAVA SICAKLIĞI

Hava sıcaklıklarının iç ve doğu kesimlerde artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı, genellikle mevsim normalleri üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların gece saatlerinde İzmir ve Edirne çevreleri ile Balıkesir’in batı kıyılarında yerel olarak kuvvetli olması beklendiğinden ulaşımda aksamalar, sel, su basması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Genellikle güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Ege ve Göller Yöresi ile Marmara’nın güneydoğusunda kuvvetli olarak (40-70 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın Ege ve Göller Yöresinde güneyli yönlerden kuvvetli olarak (40-70 km/saat) esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİNE DİKKAT

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek yamaçlarında çığ tehlikesi riski bulunduğundan dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

SICAKLIKLAR DÜŞECEK

CNN Türk Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda sıcaklıkların 4-5 derece düşeceğini açıklayarak uyardı.

Şen’in paylaşımı şöyle; Bugün pazartesi sabah Marmara’nın güney ve doğusu, kıyı Ege, İç Anadolu’nun kuzeyi öğlen Trakya akşam Doğu Anadolu’nun kuzeyi sağanak yağışlı. Yarın ve gelecek 3 gün Türkiye geneli gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek Sıcaklıklar çarşamba perşembe 4-5 derece düşecek.

İstanbul bugün sabah yağmurlu sıcaklık 19 C. Öümüzdeki 3 gün yağmur var yarın sıcaklık 20 Çarşamba 13 C.

5 İL İÇİN SARI KODLU UYARI

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü Aydın, Denizli, İzmir, Manisa ve Muğla illeri için de sarı kodlu uyarı yayınladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir