Qualcomm çıtayı iyice arşa çıkarttı: İşte Snapdragon 8 Gen 3’ün özelliklerinden bazıları

Qualcomm’un en son ve en büyük yonga seti olan Snapdragon 8 Gen 2 olsa da, Snapdragon 8 Gen 3 hakkında yeni söylentiler ortaya çıkıyor. Yeni bir rapor, bu yaklaşan amiral gemisi yonga setinin CPU düzenlemesini ortaya çıkardı. İşte tüm detaylar.

İlk raporlar, yonga devinin Snapdragon 8 Gen 2 yonga seti ile aynı CPU düzenlemesini, yani 1+4+3 düzenlemesini kullanarak Snapdragon 8 Gen 3‘ü piyasaya süreceğini iddia etmişti.

Qualcomm çıtayı iyice arşa çıkarttı: İşte Snapdragon 8 Gen 3’ün özelliklerinden bazıları

Ancak, yeni bir rapor, şirketin performans çekirdek sayısını arttırdığını ve yeni bir 1+5+2 yapılandırması ile bir verimlilik çekirdeğini feda ettiğini iddia ediyor. Son raporlara göre, Snapdragon 8 Gen 3‘ün bir Cortex X4 çekirdeği içereceği ve saat hızının 3,2GHz olacağı tahmin ediliyor.

Ancak, daha eski raporlar, hızının 3,75GHz’ye kadar çıkabileceğini iddia etmişti. Öte yandan, beş Cortex A720 çekirdeği 3,0GHz hızında çalışacak ve iki Cortex A520 çekirdeği 2,0GHz frekansında olacak. Son sızıntıya göre, Snapdragon 8 Gen 3 yonga seti, TSMC’nin 4nm işlem düğümünde üretilecek. Bu, Qualcomm’un amiral gemisi yonga setlerinin üçüncü neslinin hala TSMC 5nm düğümüne yakın bir seviyeyle ürettiği anlamına geliyor. Bakalım Qualcomm’un bu hamlesine MediaTek’ten nasıl bir yanıt gelecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir