Patronlar Dünyası’ndan sıra dışı deneyim: Hapishanedeki Michelin yıldızlı restoranda bir öğün

Ali Necat HEPKON

2013 yılında, PwC İtalya ve ABC la Sapienza in Tavola’nın desteği ile Milano’nun Bollaten Hapishanesinde açılan InGalera isimli restoran son günlerde başarısıyla İtalya ve dünyada gündem oldu. Yakın zamanda bir Michelin Yıldızına layık gösterilen restoran kapılarını bugün Patronlar Dünyası’na açtı.

Bu restoranın önemini dile getirmek isteyen baş garson, Massimo Sestito, “Bu restoran sadece yemek yapılan bir yer değil, mahkumlara hayatta ikinci bir şans veren bir yer.” dedi.

INGALERA, MAHKUMLARA HAYATTA İKİNCİ BİR ŞANS

Sestito’nun açıklamasına göre, hapse giren bir kişinin çıktıktan sonra tekrar suç işlemesi neredeyse kaçınılmaz. Bunun sebebi geçmişinde hapis cezasına çarptırılmış kişilerin iş bulma olasılığının düşük olması. Sicili sonsuza kadar lekelenen mahkumların cezası bu yüzden aslında hapishaneden çıktıklarında bitmiyor. Bu da onların tekrar suça yönelmesini sağlayarak, kişi ya hapishanede ya da sokakta kendi işlediği suç yüzünden ölene kadar devam eden bir kısır döngü yaratıyor.

Sadece Milano veya İtalya’da değil, bütün dünyada eşi benzeri görülmemiş olan InGalera işte tam da burada etkili oluyor. Bollate Hapishanesi mahkumları eğer cezalarının üçte birini tamamlamışsa InGalera’da çalışma hakkı kazanıyorlar. Öncelikle sıkı bir eğitimden geçirilen mahkumlar, bu prestijli lokantada şef veya garson olarak çalışabiliyorlar. Böylece cezaları bittiğinde, InGalera gibi lüks bir restoranda çalışmış olan mahkumların iş bulma olasılığı oldukça yükselmiş oluyor.

Mahkumlar tıpkı normal bir işteki gibi aylık bir maaş karşılığında sabah 8.00 ve akşam 22.00 saatleri arasında pazar ve pazartesi günü hariç her gün çalışıyorlar. Baş garson Sestito’ya göre restoranın başarısı İtalyan mutfağında gizli. Sestito, İtalyan hayat tarzını belirleyen temellerden biri olan mutfak kültürünün önemini bir örnekle vurguladı, “Buradaki projenin aynısını Kolombiya’da bir hapishanede uygulamayı denediler fakat başarısız oldular. InGalera dünyada türünün tek örneği çünkü bu uygulama kültürümüze uyuyor.”

HAPİSHANENİN İÇERİSİNDE BİR CEVHER

InGalera, Milano’nun dışındaki Bollate Hapishanesi’nin içerisinde bulunuyor. Restorana giriş için hapishanenin kapısında beklemeniz gerekiyor. Restoran akşam yemeği için açıldığında bir görevli sizi hapishanenin girişindeki bekleme odasından alıp restoranın kapısına kadar eşlik ediyor. Restoranın içi, hapishanenin genel soğuk ve gerilim yüklü atmosferinin tam tersine çok lüks ve zevkli bir şekilde tasarlanmış. Özellikle restoranın içerisinde duvarları süsleyen hapishane temalı film posterleri ziyaretçiler tarafından çok beğeniliyor. Yapılan yemeklerin ve servisin kalitesi bu restoranın bir hapishanenin içinde mahkumlar tarafından işletilen bir yer olduğunu insana adeta unutturuyor.

COVID-19 VE INGALERA

Baş garson Sestito’nun dediğine göre, “Covid-19 salgını başladığında, doğal olarak ilk hapishaneler karantinaya alındı. Bu da çok uzun bir süre restoranımızda misafir ağırlayamamamıza sebep oldu. Karantina bitince ise ilk açılan yerler hapishaneler oldu. Bu sefer de insanlar, salgın hâlâ yeni olduğundan, yemek yemek için bir hapishaneye gelmek istemediler.” COVID-19 salgını InGalera’nın misafir sayısını ne kadar azaltmış olsa da restoran ve yönetim, hazırlanan yemeklerin ve servisin kalitesinden asla taviz vermeyerek, Milano’daki

prestijlerini korudular. Sestito, her geçen gün misafir sayılarının arttığını ve geleceğe umutla baktıklarını söyledi.

Patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir