Menzil böyle yaşıyor… “Sokakta tek bir kadın yok”

Adıyaman’da Menzil köyünde lüks AVM, çarşı, villalar, düşük katlı apartmanlar, devasa türbe ve camiler yer alıyor. Cumhuriyet’ten Rıfat Kırcı’nın haberine göre çalışmalar belediyeler yerine tarikat mensupları tarafından yapılıyor. Bir ilçe belediyesi gibi işleyen Menzil köyünün altyapısından güvenliğe kadar birçok kamu görevini cemaat üyeleri üstleniyor. Sokakta tek bir kadına rastlamak mümkün değil.

“GÖNÜLLÜ GELİYORUZ”

Kayıp çocuklardan deprem bölgesindeki faaliyetlere kadar birçok konuda bu cemaatin ismini duyduk. Menzil cemaati; Semerkant Vakfı, Beşir Derneği gibi kendisine ait kurumlar üzerinden deprem bölgesinde yoğun çalışma yapıyor.

Köyün girişinde karşılama yapan görevlinin “Sabiha Gökçen Havalimanı’nda çalışıyorum. Kartal’dan geldim işte, 1 hafta çalışacağım, gönüllü geliyoruz tabii. Listeler hazırlanır, bizim de sıramız gelince gönüllü olarak görevimizi yerine getiriyoruz.” diye konuştuğu belirtildi. Çok katlı binaları sitelerle ilgili konuşan görevli, 5 bin depremzedenin burada kaldığını ifade etti.

Köyü tanıtan görevlinin, türbenin bulunduğu açık alanın erkekler ve kadınlar olarak ikiye ayrıldığını söylediği aktarılırken, köy sokaklarında, çarşıda, lokantada kadınlara rastlanmadığı ifade edildi.

BUHARA EVLERİ

Devasa bir site, içerisinde de AVM bulunduğu belirtildi. Buhara Evleri’ne dair verilen bilgide şunlar ifade edildi:

“41 blok halinde inşa edilmiş. Her blok 4’er katlı ve her katta 2 daire bulunuyor. Balkonları, kapıları ve pencereleri boydan boya camlı yapılar. Blokların önünde çimlerle kaplı bakımlı bahçeler bulunuyor ve otopark alanı da mevcut. İstanbul’da buna benzer daireler on milyonlarca liraya satılıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir