İstanbul’da deprem endişesiyle hazır giyimin merkezi üç ilçede satışlar yüzde 35 düştü

İstanbul’da tekstilin ve hazırgiyimin merkezi olan 3 semti deprem korkusu sardı. Laleli’de olası bir deprem nedeniyle siparişlerini alamamaktan korkan yabancı müşteri, Uzakdoğu’ya yöneldi. Satışlar yüzde 35 düştü.

Hürriyet’teki habere göre Laleli, Osmanbey ve Merter’e yurtdışından gelen siparişlerin, olası İstanbul depremi nedeniyle Uzakdoğu’ya kayma eğiliminde olduğu ve siparişlerin bu korku nedeniyle yüzde 35 düştüğü kaydediliyor.

“İlerleyen dönemde daha da artabilir”

Laleli Sanayici ve İşinsanları Derneği (LASİAD) Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca, “Elbette İstanbul depremiyle ilgili bilinç oluşturulması önemli ama bunun ekonomiyi öldürmeden yapılması lazım. Müşteride ‘ben sanasipariş veremem, sizde deprem bekleniyor verdiğimiz siparişleri alamayabilirim’ korkusu var. Siparişlerini Uzakdoğu’ya kaydırma gibi bir eğilim içinde. Bu sürdürülebilir bir durum değil” dedi.

Eyüpkoca,“Laleli’de bu dönemlerde işler çok iyi olurdu ama bu korku nedeniyle düşüşler yüzde 35’lere vardı. İlerleyen dönemde daha da artabilir. Organize perakende de düşüşler geçen ay itibarıyla yüzde 35 civarında. Ortadoğulu turistler buraya gelirdi onlar da gelmekten imtina ediyor” diye konuştu.

“500 bin dolarlık sipariş veren bir müşteri artık Çin’e gidiyor”

Merter Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Başkanı Gürbüz Oruç ise depremlerin üretimde olumsuzluğa neden olduğunu belirterek “Gelen müşteriler, deprem bölgesinin İstanbul’a uzak olduğunu biliyor. Sıkıntı, bizim fiyatlarda yaşadığımız deprem. Müşteri kitlemiz daha çok Fas, Cezayir, Libya, Filistin, Irak, İran, Suudi Arabistan, Türki Cumhuriyetler ve Balkanlar. Az da olsa Avrupa ve Rusya da var. Merter’de sezon başında 500 bin dolarlık sipariş veren bir müşteri artık Çin’e gidiyor. Normalde 12-13 bin adet mal alırken, şimdi 3 bin mal alıyor. Talepte ise yüzde 30 düşüş var. Bu ilerleyen dönemde yüzde 50’ye kadar düşebilir, sezon çok erken bitebilir.”

“Osmanbey’de sıkıntılı binalar mühürlenecek”

OSMANBEY Tekstilci İş İnsanları Derneği (OTİAD) Başkanı Kemal Kartal, deprem beklentisinin bölgeyi etkilediğini kaydederek, “OTİAD olarak Şişli Belediyesi’yle bir proje hazırlıyoruz. Osmanbey’deki binaları kontrol edip, sıkıntılı binalar mühürlenecek. Mülk sahiplerinin de kentsel dönüşümle mecburen yıkıp, yapması lazım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir