Emek ve Özgürlük İttifakı’nın seçim ittifakı protokolü YSK’ya teslim edildi

Türkiye İşçi Partisi (TİP), Yeşil Sol Parti (YSP) ve Emek Partisi’nin (EMEP), 14 Mayıs 2023 günü yapılacak olan 28’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimine ”Emek ve Özgürlük İttifakı adıyla katılma kararını içeren protokol, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) sunuldu.

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, YSP Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar ile İbrahim Akın ve EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz tarafından imzalanan protokol; TİP adına Eren Gönen, YSP adına Dursun Bektaş ve EMEP adına Selma Gürkan’dan oluşan heyet tarafından YSK’ya teslim edildi.

İttifak protokol metni şu şekilde:

“İçinden geçtiğimiz bu olağanüstü süreçte ekonomik ve politik acil görevlerin gerçekleşmesi için hedeflediğimiz ittifak, emekten, barıştan ve demokrasiden yana güçlerin ortak ve birleşik mücadeleyi güçlendirmesi ve kararlı bir şekilde sürdürmesi büyük önem taşıyor. Bu birlik ve mücadele, yeni dönemin belirleyici ve etkin bir gücü de olmak zorundadır. Halkın beklentisi ve talebi de bu yöndedir.

Verilecek ortak mücadele, takınılacak güçlü ve kararlı tutum halkın acil ekonomik taleplerinin elde edilmesini ve demokratikleşme yolunda adımlar atılmasını sağlayacak bir yürüyüş olacaktır. İşçilerin, emekçilerin, yoksulların, kadınların, gençlerin, doğa ve insan hakları savunucularının dayanışması ve ittifakıdır. Ortak, güçlü ve kararlı bir mücadele zeminidir.

Hedefimiz demokratik, özgürlükçü ve eşitlikçi ilkeler temelinde halkın gerçek egemenliğine dayanan bir demokrasinin inşasını sağlamaktır. Emek, barış, özgürlük ve demokrasi değerleri temelinde halkın egemen olduğu bir toplumsal düzen kurabiliriz. Bunu başarmak ezilen ve sömürülen halk kitlelerinin değiştirici gücüyle mümkündür.

Yurttaşların siyasi tercihlerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne eksiksiz yansıması ve temsilde adaletin sağlanması amacıyla Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YEŞİL SOL PARTİ), Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Emek Partisi (EMEP) olarak 14 Mayıs 2023 günü gerçekleştirilecek olan 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimine “Emek ve Özgürlük İttifakı” adı altında seçim ittifakı yaparak katılacağımızı yurttaşlarımıza saygıyla duyururuz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir