Elektrik faturalarını daha da kabartacak teklif Meclis’te

Güneş ve rüzgar gibi enerji santrallerine sağlanan alım garantisinde TL dönemi bitiyor. Artık dolar ya da euro ile alım garantisi verilebilecek. Böylece elektriğin fiyatı, doğalgaz ve kömür gibi döviz kuru arttıkça pahalanacak. Vatandaşın elektrik faturası sürekli kabaracak.

Sözcü’nün haberine göre AKP’li milletvekillerinin TBMM’ye sunduğu kanun teklifindeki kritik bir maddeyle, yenilenebilir enerji kaynaklarına devlet tarafından sağlanan ‘alım garantisinin’ TL olarak belirlenme zorunluluğu kaldırılıyor.

Mevcut düzenlemede ise bu yerli kaynaklar sadece TL üzerinden en düşük teklifi veren firmalara tahsis ediliyordu. Yasa teklifiyle ‘TL’ ifadesi kaldırılarak, teklifin hangi para cinsinden olacağının yarışma şartnamesiyle belirlenmesinin önü açılıyor. Yasa değiştiğinde rüzgar ve güneşten elektrik üreten santraller sahiplerine dolar ya da Euro ile alım garantisi verebilecek.

Göller de talan edilecek

Teklif ile halen sadece denizler üzerine kurulabilen güneş ve rüzgar santralleri artık doğal, suni ve baraj dahil tüm göllerin üzerine de kurulabilecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı içme ve kullanma amaçlı alanlar hariç dilediği göl, gölet ya da barajı ‘yenilenebilir enerji kaynağı’ ilan edip rüzgar ya da güneş santrallerinin kullanımına açabilecek. Üstelik Bakanlık bu kararı verirken imar planına dahi ihtiyaç duymayacak. Doğal göl alanları, rüzgar gülü ve güneş panelleriyle dolacak.

Elektrik faturaları daha da artacak

Teklifin kabul edilmesi halinde, elektrik faturaları daha da artacak. Bunun nedeni, dolar ve euro ile alım garantisi verilmesi halinde, elektriğin fiyatı döviz kurunun artmasına paralel olarak yükselecek. Örneğin, dolar kuru 18 TL’den 20 TL’ye yükselirse, dolar ile alım garantisi verilen elektrik santrallerinin ürettiği elektriğin fiyatı da aynı oranda artacak. Bu da vatandaşın elektrik faturasının daha da kabarmasına neden olacak.

Doğal göller talan edilecek

Teklifin kabul edilmesi halinde, doğal göller de talan edilecek. Güneş ve rüzgar santrallerinin kurulmasına izin verilen göller, doğal güzelliklerini kaybedecek. Ayrıca, göllerin ekolojik dengesi de bozulacak.

Teklif tepki çekti

Teklif, çevreci ve tüketici örgütlerinden tepki çekti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na çağrı yapan örgütler, teklifin geri çekilmesini istedi.

Çevre örgütlerinden tepki

Yeşil Düşünce Derneği, teklifin kabul edilmesi halinde doğal göllerin talan edileceğini belirterek, “Teklif, göllerin doğal güzelliğini ve ekolojik dengesini yok edecek” açıklamasında bulundu.

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) de teklifin kabul edilmesi halinde göllerin kirleneceğini belirterek, “Teklif, gölleri kirliliğin ve betonlaşmanın tehdidi altına sokacak” açıklamasında bulundu.

Tüketici örgütlerinden tepki

Türkiye Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF), teklifin kabul edilmesi halinde elektrik faturalarının daha da artacağını belirterek, “Teklif, vatandaşın cebini yakacak” açıklamasında bulundu.

Türkiye Elektrik Tüketicileri Derneği (TETD), teklifin kabul edilmesi halinde güneş ve rüzgar enerjisinin maliyetinin artacağını belirterek, “Teklif, yenilenebilir enerjinin rekabet gücünü zayıflatacak” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x