Bitcoin Yatırımcılarının Korkuyla Beklediği Tarih Duyuruldu!

2014 yılında iflas eden Japonya merkezli Bitcoin (BTC) borsası Mt.Gox, geri ödeme tarihini erteledi ve talep başvurusu kaydı için son tarihi uzattı. Şirket, daha önce 10 Mart 2023 olarak belirlenen hasar başvuru kaydı son tarihinin 6 Nisan 2023’e, geri ödeme son tarihinin ise 30 Eylül 2023’ten 31 Ekim 2023’e uzatıldığını açıkladı. İşte detaylar…

Bitcoin borsası yeni tarihleri duyurdu

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Mt. Gox, yüzbinlerce Bitcoin kaybettikten sonra 2014 yılında faaliyetlerini durduran bir Bitcoin borsasıdır. Mt.Gox şu anda yaklaşık 142.000 BTC, 143.000 BCH ve alacaklılarına kalan geri ödemeler için 69 milyar yen tutuyor. Krptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Mt.Gox’un tazminat yetkilisi, alacaklılara geri ödeme yapmak için 2019’da bir rehabilitasyon planı başlattı ve rehabilitasyon alacaklılarının 10 Mart 2023’e kadar bir geri ödeme yöntemi seçmeleri ve alacaklı bilgilerini kaydetmeleri gerekiyordu.

Tazminat yetkilisi, alacaklılara seçim ve kayıt sürecini tamamlamaları için daha fazla zaman tanımak amacıyla çeşitli koşullar nedeniyle son tarihi 6 Nisan 2023’e kadar uzattı. Ancak şirket, sürenin daha fazla uzatılmasının zor olabileceği konusunda uyardı. Seçim ve kayıt sürecini yeni son tarihe kadar tamamlamayan alacaklılar herhangi bir geri ödeme alamayacak. Seçim ve kayıt sürecini tamamlamış olan rehabilitasyon alacaklılarının yeniden işlem yapmalarına gerek yok. Ancak 6 Nisan 2023 tarihine kadar işlemleri değiştirebilirler.

Bilindiği üzere yatırımcılar, 2014’ten bu yana BTC’lerine erişemeyen alacaklıların varlıklarına erişimin sağlanmasının ardından satış yapmasından korkuyor. Sert bir satış dalgası, piyasayı olumsuz etkileme riski ile karşı karşıya.

Geri ödeme tarihi 21 Ekim 2023 oldu

Başlangıçta 30 Eylül 2023 olarak belirlenen geri ödeme tarihi de seçme ve kayıt son tarihinin uzatılmasının ardından 31 Ekim 2023’e ertelendi. Yetkili, süreyi değiştirmek için mahkemeden izin aldı. Gerekli başvuruları tamamlamayan tazminat alacaklılarının mümkün olan en kısa sürede tamamlamaları istenmektedir. Şirket, başvuruların son tarihinden birkaç gün önce yapılması durumunda, çok sayıda başvuru, başvurudaki eksiklikleri gidermek için yeterli sürenin olmaması gibi faktörlere dikkat çekti. Mt. Gox ve kayyumu, herhangi bir alacaklının sisteme giriş yapmaması ve seçme ve kayıt işlemlerini süresi içinde gerçekleştirmemesinden sorumlu tutulamayacaklarını belirtti.

Seçme ve kayıt süreciyle ilgili her türlü sorgulama için rehabilitasyon alacaklıları sisteme giriş yaparak ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Sıkça Sorulan Sorular (SSS)” butonundan ulaşabilecekleri sorgulama formunu kullanabilirler. Belgede sağlanan URL’den erişilebilen sorgulama formu kullanılarak da sorgulama yapılabilir. Ancak bu şekilde sorgulama yapılırsa, sorgulayanların ve alacaklıların kimliklerinin doğrulanması zorlaşabilir, bu da sorgulamaların sorunsuz bir şekilde yanıtlanmasını zorlaştırabilir. Bu nedenle, alacaklılarının sorgulama yapmadan önce sisteme giriş yapmaları tavsiye edilir.

Sonuç olarak Mt.Gox, rehabilitasyon alacaklılarına süreci tamamlamaları için daha fazla zaman tanımak amacıyla talep başvurusu kaydı için son tarihi uzattı ve geri ödeme tarihini erteledi. Rehabilitasyon kreditörlerinden, yeni son tarihi kaçırmamak için gerekli başvuruları mümkün olan en kısa sürede tamamlamaları istenmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir