Apple, Android için Beeper Mini uygulamasını güvenlik endişeleri nedeniyle kapattı

Apple, Beeper Mini adlı uygulamayı hızla durdurma kararı aldı. Bu uygulama, Android kullanıcılarının iMessage’a erişmesini ve mesaj göndermesini sağlıyordu. Beeper Mini’nin piyasaya sürülmesinden sadece birkaç gün sonra, 5 Aralık’ta gerçekleşen bu olay, teknoloji dünyasında dikkat çekti.

Beeper Mini, Apple’ın sunucularına doğrudan bağlanarak farklı bir yaklaşım benimsemişti ve Beeper’ın kendi sunucularını tamamen atlayarak işlev görüyordu. Bu süreç, uygulamada Apple ID girişlerine bile gerek kalmadan Android kullanıcılarına kesintisiz bir iMessage deneyimi sunuyordu. Ancak, bu durum Apple tarafından memnuniyetle karşılanmadı. Şirket, meta veri sızıntısı ve spam gibi potansiyel güvenlik risklerine atıfta bulunarak Beeper Mini’yi kapattı.

Apple, Android için Beeper Mini uygulamasını güvenlik endişeleri nedeniyle kapattı

Apple, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Apple olarak, kullanıcıların verilerini kontrol etmelerini ve kişisel bilgilerini güvende tutmalarını sağlamak için sektör lideri gizlilik ve güvenlik teknolojileri ile ürünlerimizi ve hizmetlerimizi inşa ediyoruz. Kullanıcılarımızı korumak için, iMessage’a erişmek için sahte kimlik bilgilerini kullanan teknikleri engelleme adımları attık. Bu teknikler, kullanıcı güvenliği ve gizliliği için önemli riskler oluşturuyor, meta veri sızıntısına neden olabilir ve istenmeyen mesajlar, spam ve kimlik avı saldırılarına yol açabilir. Kullanıcılarımızı korumak için gelecekte güncellemeler yapmaya devam edeceğiz.”

Beeper ise, Beeper Mini’nin güvenli olduğunu ve şifrelenmemiş SMS’den daha iyi gizlilik sunduğunu savunuyor. Şirket, bağımsız bir güvenlik değerlendirmesi için tüm kaynak kodunu üçüncü bir tarafa açmayı bile teklif etti.

Beeper Cloud halen faal olsa da, Beeper Mini şu an kapalı durumda. Beeper, kullanıcıları adına tüm Android telefon numaralarını kayıttan sildi ve kesinti süresi için ücretsiz deneme süresini bir hafta daha uzattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x